Dividendové portfolio
vs komodity
Jaké má Dividendové portfolio výhody a nevýhody v porovnání s dalšími konzervativními typy investic, jako je například nákup a držení drahých kovů, diamantů, nebo třeba Bitcoinu?
V porovnání se zlatem, diamanty a Bitcoinem jde primárně o ten rozdíl, že dividendové portfolio narozdíl od jejich držení generuje pravidelný, ideálně rostoucí příjem. Naopak zlato, diamanty, nebo Bitcoin schováte do trezoru a doufáte, že v době, kdy je budete chtít prodat, budou mít vyšší hodnotu, než když jste je pořizovali, ale po dobu držení žádný příjem nevytváří a případný zisk z nich je tedy čistě spekulativní. Naopak jsou s jejich držením spojeny i nezanedbatelné náklady na zabezpečení a riziko krádeže, což je u akcií, kde je jejich držitel uveden v depozitáři cenných papírů, prakticky vyloučeno. Společné pak mají to, že v případě jakékoliv krize, války nebo jiné neočekávaní situace je portfolio akcií „přenositelné“ a směnitelné na hotovost, stejně jako zlato, diamanty, nebo Bitcoin a tudíž se pro podobné případy jedná o vysoce likvidní formu majetku.


Zásoby zlata
Další podobností je to, že jde o přirozeně protiinflační investici. Když v době inflace zdražují produkty, nebo služby, které firmy ve Vašem portfoliu produkují, tím tyto společnosti v době vysoké inflace chrání své zisky, které se poté formou dividendy vyplácí zpět akcionářům.
Warren Buffet v roce 2012 ve svém dopise akcionářům napsal tento text, který se věnuje zlatu:
„Dnešní globální zásoba zlata je zhruba 170 tisíc tun. Kdyby se všechno toto zlato dalo dohromady, vznikla by z něj krychle o délce strany přibližně 21 metrů. Při 1.750 dolarech za unci, což je cena zlata v době kdy tento text píšu, by tato krychle měla hodnotu přibližně 9.6 bilionu amerických dolarů. Této krychli řekneme Hromádka A.
Teď vytvoříme Hromádku B se stejnou hodnotou. Za tuto sumu můžeme koupit veškerou zemědělskou půdu v USA (162 milionů hektarů se zemědělskou produkcí zhruba 200 miliard dolarů ročně) a navíc 16 společností Exxon Mobile (v té době nejziskovější společnost světa vydělávající přes 40 miliard dolarů ročně). Po těchto nákupech by nám stále zůstal 1 bilion dolarů na běžnou útratu.
V příštích 100 letech těchto 162 milionů hektarů zemědělské půdy vyprodukuje obrovský objem kukuřice, pšenice, bavlny a dalších plodin. A půda bude i nadále produkovat tuto cennou úrodu, ať už bude měna jakákoliv. Exxon Mobile pravděpodobně přinese svým majitelům biliony dolarů v dividendách a k tomu bude vlastnit práva na těžbu v hodnotě dalších mnoha bilionů dolarů (a těch Exxon Mobilů jsme koupili 16). Těch 170 tisíc tun zlata svou velikost nezmění a bude stále neschopno cokoliv vyprodukovat“
Podobně je tomu i s dalšími drahými kovy, diamanty nebo třeba Bitcoinem
Dokážete si představit investora, který má oněch 9.6 bilionů dolarů a vybere si Hromádku A?
Cokoliv k tomu dodávat je prakticky zbytečné…
Jen v roce 2023 dosáhla produkce zlata podle dat agentury Reuters 3 644 tun v hodnotě kolem 230 miliard dolarů. Ať už jednotlivci, klenotníci, centrální banky a další musí tuto nově vznikající nabídku neustále odkupovat, jen aby udrželi rovnováhu současných cen zlata.
Cena zlata vzrostla za posledních 10 let o zhruba 73% (růst z hodnoty 1350 USD v červnu 2014 na 2330 USD v červnu 2024) tedy 7.3 % ročně, nicméně zde se bavíme o cenách na burze, fyzické zlato se obvykle nakupuje a prodává s přirážkou obchodníka.
Hodnota akcií v našem vzorovém dividendovém portfoliu za stejné období vzrostla o 167%, tedy 16.7% ročně, nicméně to důležitější je, že toto portfolio na rozdíl od zlata vygenerovalo desítky procent své nákupní ceny v dividendách, které pravidelně rostly a daly se použít pro osobní spotřebu, případně reinvestovat, což by dále výrazně zvyšovalo budoucí dividendový výnos. Nic takového Vám však zlato, diamanty ani Bitcoin nabídnout nemohou…
Přesto tyto „pojistky“ do každého vyváženého portfolia patří, včetně nemovitostí a dluhopisů, ale měly by vzhledem ke své „neproduktivitě“ tvořit pouze menší část celkového portfolia, běžně finanční poradci doporučují zastoupení těchto prvků v portfoliu do zhruba 15% jeho celkové hodnoty.


Chcete se o našem vzorovém portfoliu dozvědět více?
Například jaké pravidlo dodržují dividendoví rentiéři, aby jejich příjem nikdy nevyschl a naopak mohli případně svůj rostoucí majetek předat i dalším generacím?
Chcete znát nejčastější chybu dividendových investorů samouků, která je zbytečně připravuje o peníze a jak se jí vyhnout?
Zajímá Vás, jaký konkrétní nástroj použít, aby majetek ve Vašem Dividendovém portfoliu rostl rychleji do doby, než budete chtít začít vybírat zisky?
Přihlašte se do našeho kurzu, nebo si stáhněte náš Ebook zdarma a dozvíte se více!

Dividendové portfolio